Rosnąca liczba ludności stymuluje rynek nieruchomości do rozpoczynania kolejnych inwestycji, które przetrwają dziesiątki, a nawet setki lat intensywnej eksploatacji. Aby było to możliwe oraz przede wszystkim bezpieczne, należy prowadzić książkę obiektu budowlanego. Związane z tym dokumentem kwestie w pełni normalizuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. Czym jest książka obiektu budowlanego oraz jak ją prowadzić? Odpowiadamy.
Co to jest książka obiektu budowlanego?
Książka obiektu budowlanego (KOB) jest niczym książeczka zdrowia dziecka. Każda nieruchomość (z wyłączeniem domków jednorodzinnych i letniskowych) musi posiadać taką dokumentację. Pierwsze zapisy pojawiają się w niej wraz z momentem przekazania budynku do eksploatacji. Odpowiednie prowadzenie takiej książki to obowiązek właściciela lub zarządcy budynku. Bieżące opracowywanie niezbędnej dokumentacji zleca się również specjalistycznej firmie, która na co dzień zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami, dzięki czemu doskonale wie, jak wypełnić książkę obiektu budowlanego. Warto wiedzieć, że do tej pory KOB prowadzony był tylko w formie papierowej, ale na mocy nowelizacji Prawa budowlanego, która w życiu wchodzi od 1 stycznia 2023 roku, książka obiektu budowlanego będzie mogła być prowadzona w formie elektronicznej w systemie c-KOB.
Książka obiektu budowlanego przykład wypełnienia
Zastanawiasz się, co zawiera książka obiektu budowlanego? Powinny się w niej znaleźć wszystkie informacje, które dotyczą stanu technicznego budynku. Należy zatem umieścić w niej krótkie notatki o przeprowadzonych kontrolach i przeglądach okresowych instalacji. Należy w niej również wspomnieć o wszelkich usterkach i dokonanych naprawach. Jeśli przeprowadzono modernizacje instalacji lub remont mieszkania – to takie informacje również powinna zawierać książka obiektu budowlanego. Co wpisywać i jak to zrobić? Wpisy powinny być jak najbardziej skondensowane i merytoryczne oraz co najważniejsze, dokonywane od razu po zdarzeniu z uwzględnieniem daty, aby zachować chronologię zdarzeń. W razie wystąpienia awarii, pożaru lub innej katastrofy, to właśnie KOB będzie dowodem na to, że zarządca wywiązał się ze swoich obowiązków i zadbał o właściwy stan techniczny budynku. Jak prowadzić książkę obiektu budowlanego, aby mogła być ona dowodem w starciu np. z firmą odszkodowawczą? Do każdego przeprowadzonego przeglądu lub remontu, koniecznie załącz protokoły odbioru, uzyskane ekspertyzy, dokumentację powykonawczą, czy świadectwo charakterystyki energetycznej. Księga obiektu budowlanego to obowiązek, który spada na właściciela lub zarządcę. Na szczęście prowadzenie stosownej dokumentacji można zlecić zewnętrznej firmie, która oferuje profesjonalne zarządzanie nieruchomościami. Posiada ona niezbędne doświadczenie oraz kompetentny zespół, który zadba zarówno o sam budynek, jak i o mieszkańców, dopełniając tym samym wszelkich formalności.