Kiedy można odwołać zarządcę wspólnoty mieszkaniowej?

odwoływanie zarządcy wspólnoty mieszkaniowej

Zarządca nie reaguje na awarie techniczne, a może klatka schodowa przyprawia o dreszcze, bo od lat nie była odnawiana? To znak, że zarządca wspólnoty nie wywiązuje się ze swoich obowiązków we właściwym zakresie. Warto wówczas podjąć z nim rozmowę lub zgłosić skargę do firmy, która zajmuje się zarządzaniem budynkiem. Co, jednak gdy mimo skarg i próśb sytuacja nie ulega poprawie? Czy można odwołać zarządcę nieruchomości?

Kiedy można zmienić zarządcę wspólnoty?

Należy pamiętać, że zarządca budynku lub firma, która zajmuje się zarządzaniem nieruchomością to usługodawcy, z którymi w każdej chwili można rozwiązać umowę i zakończyć w ten sposób współpracę. Jeśli zauważyłeś zaniedbania w zakresie pracy zarządcy np. niereagowanie na zgłaszane awarie, braki w dokumentacji, czy zalegające w częściach wspólnych nieczystości, to znak, że konieczna jest zmiana zarządcy wspólnoty mieszkaniowej. Opieka nad nieruchomością, częściami wspólnymi i teren wokół budynku należy bowiem do obowiązków osoby pełniącej funkcję zarządcy.  

Odwołanie zarządcy wspólnoty mieszkaniowej

Warto wiedzieć, że mieszkańcy mają pełne prawo do wglądu w dokumentację finansową, która dotyczy budynku, jak i w umowy z dostawcami np. mediów. Jako mieszkaniec, korzystaj ze swoich praw i skontroluj zarządcę, który nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, a pokojowe rozmowy nie przyniosą rezultatu, zaczniesz się pewnie zastanawiać, jak odwołać zarządcę wspólnoty mieszkaniowej. Procedurę tę należy rozpocząć od zwołania zebrania wspólnoty. Aby do niego doszło, konieczny jest wniosek i podpisy właścicieli, którzy posiadają przynajmniej 10% udziałów w nieruchomości. W dokumencie, którego celem jest odwołanie zarządcy  wspólnoty mieszkaniowej, należy określić dokładną datę, godzinę i miejsce planowanego zebrania. W trakcie głosowania bardzo ważna jest frekwencja, dlatego należy skrupulatnie poinformować wszystkich mieszkańców o nadzwyczajnym zebraniu. Głosy liczy się nie tylko podczas tego spotkania, można bowiem zorganizować kolejne na tych samych zasadach lub poprosić nieobecnych o pełnomocnictwo. Warto wiedzieć, że już na etapie podjęcia decyzji o rozstaniu się z dotychczasową firmą administrującą czy zarządzającą nieruchomością można skorzystać ze wsparcia merytorycznego nowo wybranej firmy, która przeprowadzi Wspólnotę Mieszkaniową przez procedurę zmiany zarządcy.

Wybór nowego zarządcy

Po przeprowadzonym pomyślnie głosowaniu, w którym udział wzięła wspólnota mieszkaniowa, odwołanie zarządcy staje się oficjalne i czas wybrać nową firmę, która zajmie się zarządzaniem nieruchomością. Po doświadczeniach z poprzednim zarządcą warto skrupulatnie porównywać oferty na rynku i wybrać usługodawcę, który cieszy się uznaniem i jest gotów rzetelnie i kompleksowo zaopiekować się danym budynkiem mieszkalnym. Jeżeli szukasz profesjonalnej firmy, która oferuje spersonalizowane usługi  to warto skontaktować się z nami. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i nawiążemy owocną współpracę.