Według artykułu 18 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali „właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej”. Jak w praktyce wygląda ta zmiana i kiedy odwołanie zarządcy wspólnoty mieszkaniowej jest możliwe?
Zarządca wspólnoty mieszkaniowej – kim jest i czym się zajmuje?
Mianem zarządcy określa się osobę, która zajmuje się obsługą nieruchomości zgodnie z zadaniami zleconymi przez właściciela. Jego zadaniem jest podejmowanie stosownych decyzji, monitorowanie oraz analizowanie sytuacji. Rolę zarządcy może pełnić zarówno osoba fizyczna, jak i firma zewnętrzna. Spoczywa na nim obowiązek przygotowania stosownych dokumentów, które obejmują finanse oraz sprawy techniczne. Może również tworzyć projekty uchwał oraz plan remontu. Dba o utrzymanie bezpiecznego i czystego otoczenia wokół budynku, terminowość różnego rodzaju kontroli oraz części wspólnych dla mieszkańców. Zadaniem zarządcy jest zadbanie o nieruchomość. Jeżeli dochodzi do różnego rodzaju uchybień, braków w dokumentacji, a mimo zgłaszanych uwag stosowne kroki nie zostaną poczynione, to taką osobę ze stanowiska można odwołać. Jak zmienić zarządcę wspólnoty?
Zmiana zarządcy wspólnoty mieszkaniowej
„Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.” – mówią kolejne dwa punkty artykułu osiemnastego. Zarządca wspólnoty mieszkaniowej, który jest osobą trzecią (na przykład doświadczoną firmą jak nasza) nie przejmuje całkowitej kontroli nad nieruchomością. Ustawa o własności lokali mówi, że mieszkańcy mają prawo do sprawdzania dokumentów finansowych czy umów z dostawcami dotyczącymi funkcjonowania wspólnoty. Zmiana zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, a więc zatrudnienie profesjonalisty z doświadczeniem to doskonałe rozwiązanie. Taka osoba zna zakres swoich obowiązków, wymogi oraz oczekiwania klienta. Współpracuje również z prawnikiem, dzięki czemu każda umowa czy uchwała są zgodne z obowiązującymi przepisami. Wybór zarządcy nieruchomości wspólnej to także wygodne rozwiązanie dla właścicieli czy zarządu, którzy nie muszą samodzielnie zajmować się poszczególnymi sprawami. Zmiana zarządcy wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności, a także rozliczenia się z dokumentów. W takiej sytuacji mogą również wyjść różnego rodzaju nieprawidłowości. Najczęściej wychodzą na jaw długi, brak kompletnej dokumentacji czy nieodpowiednie zaksięgowanie wpłat. Nierzetelny zarządca wspólnoty mieszkaniowej może przyczynić się do poważnego zadłużenia nieruchomości. Należności za mieszkanie przedawniają się po trzech latach, dlatego odzyskanie pieniędzy może być niemożliwe.
Odwołanie zarządcy wspólnoty mieszkaniowej
By odwołanie zarządcy wspólnoty mogło nastąpić potrzebny jest projekt uchwały, który należy przedstawić zarządowi. Organ załącza go do zawiadomienia o rocznym zebraniu i rozsyła właścicielom. Jeżeli dojdzie do uchybień, można przeprowadzić głosowanie w trybie indywidualnego zbierania głosów. Co ważne, nie trzeba podać przyczyny odwołania zarządcy. Zmiana zarządcy we wspólnocie na doświadczoną firmę z bogatym doświadczeniem pomoże odzyskać długi i nie dopuści do powstawania kolejnych.
Jeżeli chcesz zadbać o nieruchomość, sprawić by mieszkańcom żyło się lepiej, a fasada oraz otoczenie prezentowało się pięknie, to koniecznie skontaktuj się z nami. Z chęcią nawiążemy współpracę na nowych zasadach. Oferujemy indywidualne podejście do klienta, pełne wsparcie, a także rzetelne prowadzenie wszystkich działań i kompleksową pomoc. Warto powierzyć nieruchomość w dobre ręce!